Budowa Domu Dziennego Pobytu

W chojnickim ratuszu odbyło się spotkanie burmistrza Chojnic Arseniusza Finstera, architekta miejskiego Andrzeja Ciemińskiego oraz zarządu Stowarzyszenia Szukam Drogi i uczestników Domu Dziennego Pobytu. Tematem była oczywiście planowana budowa nowego Domu Dziennego Pobytu.

Oto relacje z mediów:

http://www.chojnice.com

Wszystko jest już gotowe – projekt, pozwolenie na budowę, miejsce na inwestycję. Brakuje tylko jednego – pieniędzy na realizację. – Ta inwestycja jest pierwsza w kolejce -zapewniał burmistrz Arseniusz Finster podczas dzisiejszej prezentacji projektu.

Parterowy budynek ma być połączony z funkcjonującym po sąsiedzku Środowiskowym Domem Samopomocy. Obie instytucje są placówkami pod opieką chojnickiego MOPS-u. Projekt prezentował Andrzej Ciemiński. Efekt jego pracy spotkał się z życzliwością – nowy budynek pozwoli bowiem na realizację zadań obu wspomnianych placówek dużo wyższym standardzie niż dotychczas.

Ale komfort kosztuje – dokładnie półtora miliona złotych – na tyle bowiem jest szacowana ta inwestycja. Na razie brakuje pieniędzy w budżecie, ale burmistrz jest optymistą – rozpoczniemy budowę w wersji optymistycznej już podczas tej jesieni a pesymistycznej – na wiosnę.

Autor: (ro) (link http://www.chojnice.com/wiadomosci/teksty/Dom-dziennego-pobytu-w-planach-rozbudowy/6373


Gazeta Pomorska

Podopieczni Domu Dziennego Pobytu chcieliby jak najszybciej przeprowadzić się do nowego lokum. Wszystko wskazuje na to, że będą musieli uzbroić się w cierpliwość.

Nadzieję potęguje fakt, że były już obietnice, iż ta inwestycja zostanie zrealizowana w tej kadencji. – Staramy się tego dotrzymać – mówi burmistrz Arseniusz Finster. – Jest projekt, mamy pozwolenie na budowę, teraz próbujemy pozyskać środki z zewnątrz. Nie projektowalibyśmy, gdybyśmy mieli zamiar odłożyć papiery na półkę.

Podczas prezentacji projektu w ratuszu poinformował zebranych, że budowa może się zacząć jesienią tego roku albo na wiosnę roku przyszłego. Pod warunkiem, że będą pieniądze.
– Mam nadzieję, że pan nas nie zawiedzie – mówiła Elżbieta Lewandowska. – Kiedy będzie przetarg?, kiedy uda się zapewnić finansowanie tej inwestycji. I zapewnił, że jeśli nie uda się tego zrobić z pieniędzy z zewnątrz, to trzeba będzie na przykład sprzedać dwa kolejne lokale użytkowe. Powinno wystarczyć, skoro kosztorys przewiduje, że całość może pochłonąć ok. 1,7 mln zł.

Janina Cherek ze stowarzyszenia Szukam Drogi dociekała, czy ten projekt jest pewny. Usłyszała, że jak na razie burmistrz ma jeszcze poparcie rady miejskiej, a ta powinna być wrażliwa na podobne przedsięwzięcia.

Padło też pytanie, w jakich strukturach znajdzie się nowy dom, bo wcześniej była mowa o tym, żeby powołać centrum, w którego skład wejdą Dom Dziennego Pobytu, Środowiskowy Dom Samopomocy i noclegownia. To jeszcze nie jest przesądzone, ale jest też czas na to, by podyskutować, jaki wariant będzie najlepszy.

A jak będzie wyglądał nowy Dom Dziennego Pobytu, który zaprojektował architekt miejski Andrzej Ciemiński? Ma to być jednopiętrowa konstrukcja, przykryta płaskim dachem i połączona z ŚDS. Będą tam pomieszczenia, które są niezbędne dla wypełniania funkcji przez tę placówkę, a więc kuchnia z jadalnią, sanitariaty, pokój ciszy, biblioteka z czytelnią i kąciki telewizyjny, sala terapii zajęciowej i terapii ruchowej – z wyjściem na ogród.
– Bardzo się nam to podoba – podsumowała Anna Gmurowska, szefowa stowarzyszenia Szukam Drogi. – Czekamy tylko na realizację…
Autor: Maria Eichler (link: http://www.pomorska.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20120319/INNEMIASTA04/120319200)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s